Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalı?

woman sitting on window reading book
person writing on notebook
Photo by Julia M Cameron on Pexels.com

Hayatının sonuna kadar devam ettireceğin bir mesleği seçmek oldukça zordur.Geleceğinizi emin adımlarla inşa etmek için doğru meslek seçimi çok önemlidir.Eğer kafanız karışık ve ne yapmanız gerektiğiniz konusunda bilgi sahibi değilseniz yazımızı sonun kadar okumanızı tavsiye ediyoruz.

1-)Yeteneklerinizi Keşfedin!

İnsanın hayatının sonuna kadar yapacağı işte mutlu olması çok önemli bir noktadır.Güzel resim çiziyor olabilirsiniz.Ya da sesiniz çok güzel olabilir.Veya güzel dans ediyor olabilirsiniz.Yeteneklerinizin geleceğiniz olmasına izin verirseniz eminim ki her sabah uğruna evden çıktığınız şeyler yüzünüzde bir tebessüm oluşturacaktır.

2-)Hayallerinizin peşinden koşun!

Hayallerimiz bizlere her zaman umut olduğunu hatırlatır.Hayallerinizin peşinden gidin ve onları gerçekleştirmek için çaba sarf edin.Sevdiğiniz işleri yapın.Bir kere geldiğimiz dünyada sevmediğiniz bir mesleğe hapsolup kalmayın.

3-)Hangi mesleğin sizin için daha iyi olduğuna karar verin

Derin bir araştırma yapın.Hangi mesleğin sizin için daha uygun olduğuna karar verin.Çalışma koşulları,gerektirdiği kişisel özellikler,sorumlulukları gibi birçok detaya dikkat edin.Size uygun olmayan bir meslekte tutunmanız sizin için hem yorucu hem de üzücü olabilir.Sizin beklentilerinizi karşılayan,sizi en iyi şekilde yansıtacak mesleği seçin.

4-)Okuldayken hangi alanda daha iyi olduğunuzu göz önünde bulundurun

Sevdiğiniz derslere göre seçimler yapabilirsiniz.Örneğin; Edebiyat,tarih,coğrafya gibi sözel bölümlere olan ilginiz daha fazlaysa öğretmenlik,hukuk,psikoloji vb. tarzda sözel alanlar seçebilirsiniz.Matematik,geometri,fizik,kimya gibi sayısal bölümlere olan ilginiz daha fazlaysa mühendislik,tıp,mimarlık gibi sayısal alanlar seçebilirsiniz.

5-)Kendinizi tanımaya çalışın

İnsanlarla olan ilişkilerinizi gözlemleyin.İnsanlarla iletişm kurmakta iyi biriyseniz satış,pazarlama,insan kaynakları gibi alanlar sizin için en iyisi olabilir.Eğer iletişim kurmakta zorlanan biriyseniz bu alanlarda ilerlemek sizin için zor olabilir.

6-)Geleceğinizi göz önünde bulundurun

Yaptığınız işin sizi ileriye taşıyıp taşımayacağını göz önünde bulundurun.Sizin yol almanızı sağlamayan işler size sadece vakit kaybettirir.Hep daha ilerisini hedefleyin.

7-)Maddi refahı göz önünde bulundurun

Dikkat etmeniz gereken önemli detaylardan birisi de bu.Kendi ayaklarınızın üstünde durabilmelisiniz.Kendinizin ve ailenizin rahat bir hayat yaşaması için göz önünde bulundurulması gereken önemli bir unsurdur.

Umarız bu yazımız sizler için aydınlatıcı olmuştur.Buraya kadar okuduysanız teşekkür ederiz 🙂

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir