Denemeniz gereken 17 Güney Kore yemeği

food wood dry dinner

Herkese merhaba bugün sizleri çok uzaklara Asya mutfağına götüreceğiz.Farklı lezzetler denemek istiyorsanız kesinlikle Güney Kore mutfağına göz atmalısınız. Bu yazımızda Denemeniz gereken 17 Güney Kore yemeği listesi hazırladık

Denemeniz gereken 17 Güney Kore yemeği ;

1-) Ramen 라면

Çoğumuz marketlerde hazır olarak satılan noodlelları yemişizidir.Fakat eğer gerçek bir noodle keyfi sürmek istiyorsanız kesinlikle rameni denemelisiniz.

Ramen Güney Kore’nin en meşhur yemeklerinden biridir.

Ramen 라면
Ramen 라면

2-)Kimchi 김치

Kimchi Güney Kore’lilerin yemeklerinin yanında sıklıkla tükettiği acı bir lahana turşusudur.Güney Kore’ye giderseniz her yemeğin yanında kimchiyi tükettiklerine şaşırmayın.Korelilerin olmazsa olmazıdır.

Kimchi 김치
Kimchi 김치

3-)Gimbap 김밥

Güney Kore usulü sushidir.Yapılışı,görünüşü sushiye benzeyen bu yemek yosuna sarılmış pirinç,sebze tercihe göre ton balığı ile de tüketebilirsiniz.Balık ağır geliyor ve sushi yiyemiyorsanız kesinlikle gimbap favoriniz olacaktır.

Gimbap 김밥
Gimbap 김밥

4-)Teokbokki 떡볶이

Tteokbokki Güney Kore’nin sokak lezzetlerinden biridir.Tteokbokki pirinç keki olarak bilinen çok lezzetli bir yemektir.Güney Kore’ye giderseniz sokaklarda tteokbokki satan teyzeler görmeniz oldukça yüksek.Acılı ve tatlı olan aslında damak zevkimize çok farklı olan bu yemeği de kesinlikle denemelisiniz.

Teokbokki 떡볶이
Teokbokki 떡볶이

5-)Bibimbap 비빔밥

Bibimbap pirinç eşliğinde çeşitli sebzeler ve yumurta ile servis edilen Güney Kore’nin en meşhur yemeklerinden birisi.Damak zevkimize oldukça uygun bir yemek.

Bibimbap 비빔밥
Bibimbap 비빔밥

6-)Bulgogi 불고기

Güney Kore et tüketmeyi oldukça seven bir ülke.Bu yemek de et ile beraber çeşitli sebzelerle sunulan oldukça lezzetli bir yemek.

Bulgogi 불고기
Bulgogi 불고기

7-)Dak Galbi 닭 갈비

Ana malzemesi tavuk olan eritilmiş kaşarla beraber tüketebileceğiniz leziz bir yemek.

Dak Galbi 닭 갈비
Dak Galbi 닭 갈비

8-)Hotteok 호떡

Hotteok Güney Kore sokak lezzetlerinden birisidir.İçinde şeker ve ceviz bulunan dışı pankeke benzer hamurla kaplanmış bir sokak lezzetidir.

Hotteok 호떡
Hotteok 호떡

9-)Mandu 만두

Mandu Güney Kore mantısı olarak bilinen bir çeşit yemektir.Bizdekinden tek farkı büyük bohçalar halinde yapılması ve yanında soya sosuyla tüketilmesi.Bizim damak zevkimize oldukça benzeyen bu yemeği denemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Mandu 만두
Mandu 만두

10-)Jajangmyeon 자장면

Siyah fasulyeli erişte olarak bilinen bu yemek oldukça ilginizi çekecek.Çünkü bu yemek siyah! Güney Kore mutfağında da oldukça popüler olan Jajangmyeon, çok lezzetli bir yemek olmasının yanı sıra rengiyle ilk defa görenlerini de oldukça şaşırtıyor.

Jajangmyeon 자장면
Jajangmyeon 자장면

11-)Japchae

Tavada kızartılarak yapılan erişte yemeğidir.İlginç bir yanı ise eriştenin şeffaf olması.

Japchae
Japchae

12-)Bingsu 빙수

Bingsu buzdan yapılan bir kore tatlısıdır.Meyvelerle ve süt ile beraber yapılan bu tatlı oldukça popüler.

Bingsu  빙수
Bingsu 빙수

13-)Danmuji 단무지

Danmuji, japon turbundan yapılan Güney Koreli’lerin güveçlerine kattığı ve sıklıkla tükettikleri bir turp turşusudur.

Danmuji 단무지
Danmuji 단무지

14-)Kore Barbeküsü 고기구이

Korelilerde çok meşhur olan bir kültür de barbekü kültürü.Güney Kore’deki restaurantlarda masalarda barbekü görmeniz oldukça yüksek.Kendin pişir kendin ye mantığıyla istedikleri malzemeleri alıp kendileri pişirip kendileri yiyorlar.

Kore Barbeküsü 고기구이
Kore Barbeküsü 고기구이

15-)Soju 소주

Güney Kore’lilerin yerli ve meşhur içkisi.Ana malzemesi pirinç olan bu içki ülkede çok fazla tüketiliyor.

Soju 소주
Soju 소주

16-)Kore Güveci 찌개

Kimchi güveci (Kimçi Cige) ve tofu güveci (Sundubu Cige).Kimchi güveci lahana turşusundan yapılan içerisine tercihe göre domuz eti,deniz ürünleri,dana eti ve çeşitli baharatlarla yapılan bir yemektir.Tofu güveci ise deniz tarağı ve domuz etiyle yapılan bir yemektir.

Kore Güveci 찌개
Kore Güveci 찌개

17-) Miyoggug 미역국

Güney Kore’liler yosun tüketmeyi çok seven bir millet.Kurutulmuş yosun,dana eti,midye,deniz kulağı gibi ürünlerle beraber tüketilen bir çorba.Güney Kore’de doğum günlerinde tüketilmesi gelenekselleşmiş bir çorbadır.

Miyoggug 미역국
Miyoggug 미역국

Sizler için bu yazımızda Denemeniz gereken 17 Güney Kore yemeği listeledik.Umarız keyifle okursunuz.

Kolay ve lezzetli tatlılar listemiz için buradan ulaşabilirsiniz.

Yulaf lapası tarifleri listemiz için buradan ulaşabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir